Kurtarma

Şok kordonu nedir ?

Bir çok kullanım alanı olmasıyla beraber söz konusu roket olunca şok  kordonu :   Roketin paraşütü ile roketin ana gövdesini bir arada tutan malzemedir  ancak asıl amacı daha doğrusu bu ismi almasının asıl sebebi roketin paraşütü açmasından sonra paraşüte gelen yükleri ve titreşimleri  absorbe etme özelliğinden dolayıdır . Kısaca anlatmak istersek şok kordonu bir  şok sönümleyicidir .

Şok kordonu üzerine hangi yükler gelir ?

  • Şok kordonu maximum esnemeden sonra üzerine gelen gerilme kuvvetleri.
  • Paraşüt açılmasından hemen sonra,roketin ağırlığı ile paraşüt kuvvetleri birbirlerine eşit oluncaya kadarki salınım( titreşim ) kuvvetleri.

Şok kordonu malzemesi nasıl olmalıdır?

Şok kordonunun elastik olması ; şok kordonu üzerine gelen yükleri absorbe etmesine yardımcı olur  diğer taraftan absorbe ettiği bu enerjiyi içerisinde depolar ve daha sonrasın roket için zararlı olacak şekilde dışarı salabilir .  Bizim istediğimiz hem üzerine gelen kuvvetleri absorbe etmesi  ve aynı zamanda absorbe ederken bu kuvvetlerin enerjilerini biriktirmemesidir. Bu yüzden büyük kuvvetlere dayanıklı esneme özelliği daha az  olan  ipler kullanılabilir .

Şok kordonunun boyu ne kadar olmalı

Şok kordonu boyu seçilirken , internette roketinizin boyunun 2 veya 3 katı büyüklüğünde alınmasının tavsiye edildiğini görebilirsiniz ancak  ufak bir enerji  denkleminden faydalanıp  şok kordonu üzerine gelen yüklere göre boyunun ne kadar olması gerektiğine karar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu