Genel

BASINÇ MERKEZİ NEDİR ?

Bir cisme uygulanan ancak moment oluşturmayan tüm kuvvetlerin bileşkesinin geçtiği noktaya denir. cismin değişik yüzeylerine uygulanan kuvvetlerin bileşkesinin cismin içinden geçtiği noktadır .  matematiksel olarak bir cismin üzerindeki net kuvvetin bu nokta üzerinde yer aldığı söylenebilir. Ancak pratikte böyle bir olası değildir çünkü cisme uygulanan kuvvetlerin tamamının sıfır moment uygulaması  gerçekçi değildir  çünkü cisme uygulanan kuvvetlerin tamamının sıfır moment uygulaması gerçekçi değildir . Nasıl ki ağırlık merkezi tüm ağırlığın bulunduğu tek nokta olarak kabul ediliyorsa , basınç merkezide  aynı şekilde tüm basıncın etkidiği bir nokta olarak   düşünülebilir

Havacılıkta tüm taşıt  yüzeyine dağılmış olan aerodinamik kuvvet basınç merkezi adı verilen bir noktaya toplanması olarak düşünülebilir.

Örnek olarak  Yüzeyde kuvvetler paralel bir kuvvet sistemi oluştururlar. 10 metre boyunca 5 N  yükü almak yerine toplam yükü bulup (5 x10= 50 N) bunu cismin tam ortasından geçen 50 N bir kuvvet olarak yazabiliriz(cisim düzgün geometrik şekil olduğu için tam orta noktasından geçti). Bu nokta bizim basınç merkezimiz olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu