Genel

STATİK MARJİN NEDİR ?

Marjin sözlükte teminat yani güvence manasındadır. Havacılıkta ise kararlılık olarak dilimize girmiştir . statik marjin havacılıkta kullanıldığı zaman statik kararlılık anlamına gelir  buda maruz kalınan etki sonucunda uçağın  verdiği ilk tepkidir .

Statik marjin pozitif statik marjin,nötral statik marjin veya  negatif statik marjin olmak üzere üç çeşittir .

Pozitif statik marjin cismin pozisyonunun bozulmasının ardından denge durumuna dönme eğilimidir.

Nötral statik marjin  nesnenin pozisyonu bozuluktan sonra ne denge durumuna döneme eğiliminde nede bu istikamette devam eden yatış veya sapma eğilminde bulunmamasıdır.

Negatif statik marjin cismin pozisyonunun bozulduğu istikamette devam eden eğilimidir .

statik marjin bize aracımızın ne kadar iyi uçtuğunu göstermez sadece ne kadar stabil olduğunu yani aracın pozisyonun bozulmasının ardından  denge durumuna dönme eğilimini gösterir. Statik marjin yarıçapın sabit olmadığı  gövdelerde  ana gövde referans alınarak hesaplanır. Ağırlık merkezi(AG) ve basınç merkezinin(BM) arasında ki mesafenin yarıçapa oranıdır .  Örnek olarak   AG ve BG arasında ki mesafe 50 cm ve çap 25 cm ise aracın  statik marjini 2 dir.

Sonuç olarak Pozitif statik marjinin çok büyük olması aracın kararlı olduğunu göstermez. Her cisim için özel bir statik marjin aralığı vardır cismin stabil  olması için bu aralıkta olması yeterlidir.  Ne kadar stabil  olduğunu veya pozitif statik marjine ihtiyaç duyduğunu görmek için ekstra  testler yapmak  gerekir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu