Genel

ROKET İLE FÜZE ARASINDAKİ FARKLAR ?

Havacılık ve uzay sektörünün iki önemli silahı  olan füze ve roketi ne kadar tanıyoruz acaba , hergün haber bültenlerimizin başlığına konu olan  füze savunma sistemi yerine neden roket savunma sistemi demiyoruz ?

Roketin tarihi 13. Yüzyıla kadar dayanmaktadır,o zamanlar kağıt içine yerleştirilmiş baruttan oluşan roketler, çalışma prensibi temel alınarak geliştirildi ve  Sadece katı yakıt ile kullanılan roketler 1926 senesine gelindiğinde artık sıvı yakıt ile de kullanılmaya başlandı. Roketlerin temel çalışma prensibi neydi?Roketlerdeki itici gücün kaynağı, roket motorlarında oluşturulan sıcak gazların yüksek  hızlarda dışarıya atılmasından oluşan tepki kuvvetidir. Tek amacımız motorun içinde oluşacak gaz ve bunun nasıl dışarı atılacağı mı? elbetteki hayır ! Aynı zamanda hedefe yönelik olmalı peki bunu nasıl, başardık? Roketlere atış sırasında  mekanik yön vererek başardık.

Bu şekilde anlatılınca roketler ile füzeler arasında pek bir fark yok gibi ,zaten pek bir fark yok temel de aynı çalışma prensibi ile çalışıyorlar ancak füzeler çalışmak için katı ,sıvı yakıtın dışında çeşitli jet motorlarıylada çalışabilmektedir. Ve hedefe yönelmek için atış sırasında mekanik bir yön belirlemeye gerek yoktur. füzeler çeşitli güdüm sistemler ile  ( GPS, ısıl algılayıcılar vb.) hedefe yönelirler. Temel olarak roketler füzelerin atası sayılır , füzeler roketlerin geliştirilmiş halleridir denile bilir her füze bir rokettir ancak her roket bir füze değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu