Genel

AĞIRLIK MERKEZİ NEDİR ?

Ağırlık merkezi nedir ?

Ağırlık merkezi  cismin ağırlığının uygulama noktasıdır. Başka bir deyişle ağırlık merkezi , Yerkeçimi kuvvetinin cismin tüm elemanlarına ayrı ayrı etkimesi üzerine bütününe etkimiş olduğu kabul edilen noktadır .Ağırlık merkezi yerçekiminin olmadığı yerlerde kütle merkezi olarak da ifade edilebilir .

Ağırlık merkezi ne işe yarar ?

Ağırlık merkezi karmaşık sistemlerin mekanik problemlerini çözmemizde işemize yarar . hesaplamanın kolaylaşması için  örneğin otomobillerin otomobillerde ağırlık merkezinin yere daha yakın olması gerektiği söylenir . çünkü arabanın virajlarda savrulmaması ve devrilmemesi için ağırlık merkezinin yere daha yakın olarak tasarlanması gerekir . aynı şekilde kaldırma arçaları tasarlanırken cismin ağırlık merkezinin belirli konumlara gelecek şekilde tasarımlar yapılır.

research review: comparing “senior” and “adult” cat diets tbol side effects yoga poses to ease digestive discomfort | gaia

Ağırlık merkezi nasıl hesaplanır ?

Basit olarak Ağırlık merkezini bulmak için cismin asılması ve denge konumuna gelmesi beklenir, denge konumuna geldikten sonra   ipin doğrultusunda çizgi çekilip  cisim başka bir noktadan tekrar asılır ve aynı işlem yapılır.Bu iki denge halinde oluşan çizgilerin kesişim noktaları ağırlık merkezini gösterir

Ağırlık merkezi  geometrik şekilllerde ve cisimlerde ağırlık merkezi kolayca tespit edilebilmektedir . fakat daha kompleks ve düzgün olmayan cisimler için bazı hesaplamalar yapılması gerekmektedir bu hesaplamalarda temel amaç geometrik şeklin referans alınan yatay ve düşey doğrultuya göre ağırlık merkezin belirlenmesidir.

Örneğin 3 tane kütlenin (X1m1+X2m2+X3m3)/(m1+m2+m3 ) formülü ile bulunur.  (Y1m1+Y2m2+Y3m3)/(m1+m2+m3 )buradaki x ve y ağırlık merkezinin koordinatlarıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu