Genel

Yüksek güç roketçiliği

‘’Yüksek güç roketçiliği’’ adından da anlaşılacağı üzere yüksek güçte itki üreten roket motorlarının kullanılması sonucu ortaya çıkmış bir kavramdır. Amatör roketçiliğin zaman içerisinde gelişen bir hobi olmasının ardından insanların sınırları zorlama daha yükseklere ulaşma isteği  sonucunda ortaya büyük ölçekte güç üreten roket motorları çıkmıştır . Daha sonrasında ise yüksek güçte itme üreten roket motorlarının çevreye verebileceği zararlar fark edilmiş ve bir takım denetlemelere ve sertifikalara bağlama gerekliliği oluşmuştur. Sertifikaların amacı insanların ellerini kollarını sallayarak böyle büyük güçlere ulaşmasını engellemektir . Bu büyük güçlere ulaşmak için buna layık olduğunuzu ispatlamanız lazımdır. Sertifikalar için farklı ülkeler ve kuruluşlar vardır örnek olarak ABD ve kanada tarafından verilen sertifikasyon şu şekildedir.

  • Seviye 1: H, I
  • Seviye 2: J, K, L
  • Seviye 3: M, N, O ve sonrası

Burada ki harfler roket motorlarının ürettikleri güçleri gösteriyor. Mesela H ismiyle başlayan motor 160 N.s -300 N.s arasındaki değerleri kapsıyor ayrıntılı bilgi için ‘’model roket motorları sınıflandırması‘’   adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Amatör roketçilik ile yüksek güç roketçiliği arasında ki fark nedir ? Bunu sıralamak istersek :

  • Roketin toplam ağırlığının motor ile beraber 1500 gram dan fazla olması.
  • Motorun itme gücünün saniye de 160 N dan büyük olması.
  • Motorun ortalama itkisinin 80 N olması .
  • Roket motorunun 125 gramdan fazla olması.

Yüksek güç roketçiliği, amatör roketçiliğe benzer olsada yapım ve kurtarma aşamasında daha hassas davranılması gereken konuları barındırıyor. Yapım , aviyonik , kurtarma. Bu bilgileri daha detaylı olarak öğrenmek için  sitemizde yer alan model roket ile ilgili konulara bakabilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu