Haberler

Türkiye Uzay Ajansı ve Kazakistan Uzay ve Havacılık Komitesi arasında iş birliği anlaşması

Türkiye son yıllarda uzay çalışmalarına yöneliyor. Gelen son dakika haberine göre; Türkiye Uzay Ajansı ile Kazakistan Uzay ve Havacılık Komitesi arasında uzay alanında iş birliği mutabakatı imzalandı. Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, “Söz konusu belge, iki ülkenin uzay kurumları ve şirketleri arasında pratik iş birliğinin başlamasını sağlayacak.” açıklamasında bulundu.

Kazakistan Dijital Gelişme, İnovasyon ve Uzay Sanayi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım , Kazakistan’a gerçekleştirdiği iki günlük çalışma ziyareti kapsamında Bakan Bagdat Musin ile görüştü. Görüşmede iki ülke arasında uzay alanında iş birliği konuları ele alındı.

UYDU SİSTEMLERİ İNCELENDİ

Kazakistan temasları kapsamında Yıldırım ve beraberindeki heyet, başkent Nur Sultan’daki ulusal uzay merkezini ziyaret ederek uzaktan algılama uydu sistemlerini inceledi. Türk heyeti, daha sonra Kızılorda eyaletindeki Baykonur Uzay Üssü’ne giderek Soyuz MS-17 uzay aracının fırlatılmasını izledi.

MUTABAKAT İMZALANDI

Yıldırım, ziyaret çerçevesinde Kazakistan Uzay ve Havacılık Komitesi Başkanı Baubek Oralmagambetov ile de bir araya geldi. Taraflar, görüşmenin ardından uzay alanında iş birliği mutabakat zaptını imzaladı. Yıldırım, imza töreni sonrası yaptığı açıklamada, “Söz konusu belge, iki ülkenin uzay kurumları ve şirketleri arasında pratik iş birliğinin başlamasını sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kazakistan’ın haberleşme uydu sistemi için bir Türk firmasının teklif verdiğini ve ihalenin bu ay sonuçlanabileceğini belirten Yıldırım, “Bunun sonucuna göre Türkiye’deki şirketimiz bu ihaleyi kazanırsa inşallah Kazakistan’ın uydusunu da bizim yapma fırsatımız olacak.” ifadesini kullandı.

kaynak: https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2020/10/15/son-dakika-uzay-alaninda-kritik-is-birligi-turkiye-imzayi-atti?

paging=3https://www.sondakika.com/haber/haber-kazakistan-ile-turkiye-uzay-alaninda-is-birligi-13668006/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu