Haberler

Rusya, 3D yazıcı ile roket motoru yapacak

Rusya’nın 3D yazıcı ile roket motoru yapacağı açıklandı. Bu motorun ilk Rus yeniden kullanılabilir füzesinde kullanılacağı belirtildi.

Rusya Araştırma Vakfı’nın Kimyasal, Biyolojik ve Tıbbi Araştırma Müdürü Alexander Panfilov’un RIA Novosti’ye verdiği demece göre, ilk Rus yeniden kullanıla bilinir füzesi ‘Krylo-Sv’nin fırlatıldıktan sonra  askeri havaalanına geri dönüş yapabilecek olan  uçak roketi motoru, 3D yazıcı ile basılarak yapılacak.

Geliştirilen motor, başka bir sistemde kullanılacak

Panfilov “Bu proje ilk kez  MGTD-150 motorunda geliştirildi. Şimdi ise Krylo-SV yeniden kullanılabilinir uçak roketi motor sisteminde kullanılması planlanıyor” dedi.

Motorun ana bölümleri 3D yazıcıda basıldı

Eylül ayında, Dan-M jet dronunun bir parçası olarak MGTD-125E motorunun başarılı testleri hakkında rapor yazıldı. Motor, Tantal projesinin bir parçası olarak oluşturuldu ve ana bölümleri 3 boyutlu yazıcılardan basıldı.

İlk fırlatış; 2023’te

Krylo-SV roket projesinin üzerindeki çalışmalar birkaç yıl önce başladı.  Şubat 2020’de FPI bilimsel ve teknik konseyi bir uçak motoru roketi oluşturmaya karar verdi. Uçak motoru roketinin ilk fırlatılışı 2023 yılı başlarında olması bekleniyor.

Krylo-SV nedir?

Krylo-SV, hafif sınıf bir füzedir ( roket).  Roket altı metre uzunluğunda ve 0.8 metre çapında,  hızı hipersonik seviyesinde olacak.  İlk deneme testleri Hazar Denizi kısmında gerçekleştirilecektir.

Kaynak
Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu