Genel

Roket Nasıl Düzgün Uçar

Roketiniz neden düzgün uçmuyor? En iyi uçuşun sağlanması için roketin dönmeden veya yalpalamadan  uçması gerekir ancak bilindiği gibi gerçek hayatta bu nadir görülen bir durumdur . Roketin uçuşu esnasında çevreden etkilendiği birçok faktör vardır.

Bu yazımızda amacımız size  roketin uçuş sırasında başına gelen olayları inceleyerek düz uçması için gerekli pratik bilgiler vermekdir. Amacımız aerodinamik ile ilgili kuralları öğretmek değil bunun yerine uçuş esnasında stabilite (kararlılık) ile ilgili ipuçlarını göstermektir.

Roket uçuş esnasında stabil olmak zorundadır. Teknik olarak roketin takla açmasını istemiyorsak roketin ağırlık merkezi (CG) roketin basınç merkezinin (CP) önünde olmak zorundadır. Bunu dart oyunundaki dartlara benzetebiliriz. Atılan dartın düzün gitmesi için burnu ağır arka kısmı hafiftir ve düz uçması için ekstra kuyruk vardır.  Roketin dizaynı da bunun gibi olmak zorundadır.

  • Buruna ağırlık eklediğiniz zaman yumuşak ve ağır metallerden ekleyin ve tek seferde yüksek ağırlıklar eklemek yerine  50 gr’lık  ekleyerek ağırlık arttırmaya devam edin.
  • Eğer roket aniden yana yatmaya başlıyor ise roketin içindeki ufak ağırlıkların yerlerini değiştirin batarya,kamera , burun ağırlıkları veya paraşütü eksan etrafında döndererek dengeli konuma getirmeye çalışın.
  • Roketinizi finler üzerine bırakmayın. Bu durumda  olan roketin finlerinin zaman içerisinde  eğilmesine neden olur ve atış sırasında dönmelere sebep olabilir.
  • 4 den fazla fin eklemenin stabilite için önemli bir etkisi yoktur.
  • Roketin kalkış ivmesini 3G den fazla tutmanız stabiliteye daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu