Kurtarma

Roket paraşütü nasıl katlanır?

Paraşüt nasıl katlanır? Bu yazımızda sizlere roket paraşütlerinin nasıl katlanacağı hakkında ip uçları verip tekniklerden bahsedeceğiz.

İnsanlar genellikle hangi paraşüt katlama tekniğinin en iyisi olduğunu konusunda kararsızdır. Gerçek şu ki en iyi katlama tekniği diye bir teknik yok. Önemli olan paraşütün nasıl katlanması gerektiğidir. Mesela katlandıktan sonra nasıl bir şekli olduğu, paraşütün genişliğinin ne kadar olması gerektiği ya da sizin paraşütün ne kadar çabuk açılmasını istediğiniz önemlidir. Bu yüzden işinize yarayan bir katlama tekniği başka bir uçuş durumu için çalışmaya bilir. Mesela ram hava paraşütleri roket paraşütlerinden çok daha farklı katlanır. Paraşüt katlarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus paraşütün düzgün bir şekilde açılmasıdır bu yüzden dikkatli bir şekilde katlanması çok önemlidir.

Şimdi düğüm sayısı az olan ve yırtılmaz naylon kumaştan bir paraşüt için katlama tekniği gösterilelim.

İplerin uçlarından tutarak paraşütü kendi etrafında çevirin ve içinin hava dolmasını sağlayın (rüzgardan da faydalanabilirsiniz) Bu paraşütün iplerinin düz olmasını sağlayacaktır. İplerin birbirine dolanmadığından emin olun.

Paraşütünüzün iplerini bir araya getirdikten sonra paraşütü düz bir zemine serin ve iplerin bağlantı noktalarının üst üste gelmesine özen gösterin.

Paraşütünüzü düzgün bir şekilde katlamaya başlayın.

Paraşütün düzgün bir şekilde katlandığına emin isenin ipleri paraşütün etrafına sarın.

Kolaylıklar:

  • Her zaman paraşütünüzü dolduracak hava bulamayabilirsiniz bundan dolayı araşüt katlarken tarak ve benzeri aletlerden faydalanabilirsiniz bu roketinizin iplerini gergin tutmaya yarar ve karışmasını önler.
  • İpleri sarmak için s sehpası kullanabilirsiniz. Bu ipleri sürekli kontrol etmeden düzgün bir şekilde sarılmasını sağlar
  • İsterseniz s düzeninin bozulmaması için s olan yerlere naylon lastiklerden yararlanabilirsiniz.
  • Paraşütü katladıktan sonra depoya kaldırmayın atıştan önce katlayıp kullanın.
  • İnternet de paraşüt katlama ile ilgili videolar bulunmakta ancak bunlar genellikle yamaç paraşütü katlama ile alakalı. Bu yüzden araştırma yapmak isterseniz roket ile ilgili pek video bulamayacağınız için ya İngilizce aratmanız lazım veya yedek paraşüt katlama diye aratmanız lazım.

Paraşüt katlama yöntemleri (yüksek güç roketçiliği):

https://www.youtube.com/watch?v=lEs7VgF2dpk

https://www.youtube.com/watch?v=kvo7Ke4DoOw

https://www.youtube.com/watch?v=9PJAYcGpac4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu