Haberler

TEKNOFEST 2019 Roket Mezarlığı

Eylül ayında Aksarayda teknofest 2019 roket yarışmasına alçak ve yüksek irtifada toplamda 571 takım başvuruda bulundu. Finale toplamda 82 takım kalabildi.

Bir hafta süren atış ve montaj günlerinde 36 takım atış yapmaya hak kazanabildi. Alçak ve yüksek katagorilerinde yarışma görevini tam olarak başarabilen takım ise neredeyse yok.

Bu başarısızlığın sebebi ne ?

Bir önceki yıla göre düşen başarı oranının sebebi nedir. Takımlar neden başarısız oldular. Başlıca sebepler arasında kurtarma sistemi en başa konulabilir. Teknofest 2018 de kurtarma sisteminde barut kullanılmasına izin verilirken, teknofest 2019 roket yarışmasında barut kullanımı yasaklanmıştı. Takımlardan alternetif kurtarma sistemleri(mekanik, hidrolik) kullanılması istenmişti. Sistemler yarışma esnasında düzgün çalışmadığı için başarılı atış sayısı haliyle azaldı.

İkincil olarak paraşüt ve şok kordonları sayılabilir. Atış esnasında açılan kurtarma sisteminde paraşüt şok kordonları koptuğundan dolayı, atış yapan roketlerin bir çoğu görevi başaramadı. Şok kordonları ile ilgili yazımıza https://modelroket.com/2020/02/09/sok-kordonu-nedir/ ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu