Haberler

TEKNOFEST 2019 Roket Mezarlığı

Aksaray Tuz Gölünde gerçekleşen Teknofest 2019 Roket Yarışmasına alçak ve yüksek irtifa olarak iki farklı kategoride toplam 571 takım başvuruda bulundu. Zorlu geçen rapor aşamalarından sonra atış yapmaya hak kazanabilen takım sayısı ise 82 olabildi.

Bir hafta süren atış ve montaj günlerinde 36 takım atış yapmaya hak kazanabildi. Alçak ve yüksek irtifa katagorilerinde ise yarışma görevini tam olarak başarabilen takım neredeyse yok.

Bu Başarısızlığın Sebebi Ne Olabilir?

Bir önceki yıla göre düşen başarı oranının sebebi nedir? Takımlar neden başarısız oldular. Başlıca sebepler arasında kurtarma sistemi en başa konulabilir. Teknofest 2018 de kurtarma sisteminde barut kullanılmasına izin verilirken, teknofest 2019 roket yarışmasında barut kullanımı yasaklanmıştı. Takımlardan alternetif kurtarma sistemleri(mekanik, hidrolik) kullanılması istenmişti. Sistemler yarışma esnasında düzgün çalışmadığı için başarılı atış sayısı haliyle azaldı.

İkincil olarak paraşüt ve şok kordonları sayılabilir. Atış esnasında açılan kurtarma sisteminde, paraşütler ve şok kordonları koptuğundan dolayı, atış yapan roketlerin bir çoğu görevi başaramadı. Şok kordonları ile ilgili yazımıza https://modelroket.com/2020/02/09/sok-kordonu-nedir/ ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu