KanatçıkMekanik

MODEL ROKETLER İÇİN KANATÇIK TASARIMI

Model roketler için kanatçık tasarımı(normal de kanatçık denilen kısım roketin orta bölümüne yerleştirilen kontrol yüzeyine denir  ancak genel olarak arkaya yerleştirilenin adı kanatçık olarak bilindiği için yazı boyunca kanaçık dediğimiz zaman arka taraftaki kontrol yüzeylerini kast etmiş oluyoruz. Kanatların nasıl isimlendirilir öğrenmek için). Amatör roketçilik için konuşacak olursak basınç merkezi ve ağırlık merkezi arasındaki mesafeyi sağlayıp doğru lift ürettikten sonra kanatçıkların pek bir önemi yoktur.  Teorikte en iyi kanat eliptik kanattır(bir takım sürtünme kuvvetinden dolayı. Merak edenler  için induced drag araştırabilirler).Pratikde ise en iyi kanat seçimi delta veya yamuk şeklinde kanattır. Basınç merkezini daha da öne taşımak istiyorsak Eğik kanat şeklinde  bir profil kullanılabilir. Trapez kanadın önemli bir artısı olarak roket alt tarafı üzerine yere düştüğü zaman kanat zarar görmesi engellenmiş olur.

Kanatçık kenarları nasıl olmalı?

Öncelikle kanat genişliği kanat uzunluğundan daha etkili bir faktördür.Bundan dolayı ön ve arka kenar daha önemlidir. Hava ile temas edecek kenar (ön kenar) hava direnci az olsun vede basınca çok fazla maruz kalmaması için  ön kenara aerofoil şeklinde yuvarlaklaştırılabilir. Ses altı uçuşlar için ön taraf yuvarlaklaştırmalı arka kenar kama şeklinde inceltilmeli  dış kenar olduğu şekilde bırakılmalıdır. Eğer ses üstü uçuyorsanız  her iki kenarıda (ön , arka ) kama şeklinde yapmalısınız. Kanatların diplerini(rokete bağlandığı yer) macun benzeri bir şey ile kaplayarak kanatların rokete sabitlendiği yerlerin mukavemetini arttırabilirsiniz ve kanatların gövde ile keskin birleşmesinden oluşan sürtünme kuvvetini azaltmış olursunuz (interferance drag)

Roket için kaç kanatçık kullanmalıyız?

Model roketler için kanatçık sayısı en az 3 tane olmalıdır.4 den fazla kanatçık kullanılmasının stabilite üzerinde çok fazla bir etkisi yoktur(aynı eksen etrafında kast ediliyor aksi halde kanardın bu olaya etkisi göz ardı edilemez).3 tane kanat kullandığınız zaman sürtünmeyi azalttığınızdan dolayı roket irtifasında artış meydana gelecektir ancak bu defada stabiliteyi ayarlarken sıkıntılar çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu