Haberler

Uzay madenciliği ve bakteriler

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan deneyler sonucu, Dünya’daki bakterilerin Ay’da veya Mars’ta faydalı mineralleri çıkarmak için kullanılabileceği kanıtlandı.

Uluslararası yayın yapan Nature Communications dergisinde yayınlanan yeni araştırmaya göre, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) yapılan deneyde, dünyadan götürülen bir bakteri türünün, Ay ve Mars’ta sıkça bulunan bazalt taşından nadir toprak elementlerini süzebildiği tespit edildi.

”Sphingomonas desiccabilis” isimli bakterinin uzay madenciliğinde kullanılıp kullanılamayacağının anlaşılması için İngiliz bilim insanlarının 10 yıl harcadığı belirtilen araştırmada, deney için kibrit kutusu büyüklüğünde geliştirilen reaktörlerin Temmuz 2019’da bir SpaceX roketiyle UUİ’ye nakledildiği bilgisi paylaşıldı.

Deney 3 hafta sürdü

Bilim insanları, istasyonda 3 hafta süren deneyin, ”Ay ve Mars’ta biyomadenciliğin mümkün olduğunun anlaşılması ve insan yapımı endüstrinin Dünya dışında ilerletilmesi” bakımından çok önemli olduğunu belirtti.

Birçok ülkenin uzay kaynakları ile ilgilendiği bilinirken ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) 2024 Artemis misyonu hedefi çerçevesinde Ay yüzeyinden toz ve kaya toplamak için ticari şirketlerle iş birliği çalışmalarını sürdürdüğünü açıklamıştı.

Ayrıca Çin, yıl sonuna kadar Ay’a inmeyi ve Ay toprağı örneklerini Dünya’ya getirmeyi hedeflediğini, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) da 2025 yılına kadar ayda su ve oksijen madenciliğine başlamayı planladığını açıklamıştı.

Kaynak
trt haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu