Haberler

Türkiye Uzay Ajansı, EURİSY’e üye oldu

Türkiye Uzay Ajansı, Avrupa Uzay Ajansları Birliğine (EURİSY) üye olarak katıldı. Gelişme, uluslararası ilişkiler şube müdürü Dr. Ayhan İncirci tarafından duyuruldu.

Çeşitli Avrupa ülkelerinin uzay ve havacılık kuruluşlarının bir araya geldiği Eurisy’ye TÜBİTAK daha önceden katılmıştı.

Eurisy; Avrupa çapında uzay ajansları, uluslararası kuruluşlar, araştırma kurumları ve uzayla ilgili faaliyetlerde bulunan özel/kamu kuruluşlarını bir araya getiren Fransa merkezli bir kuruluştur. Uzay çalışmaları ekosisteminde profesyonel deneyim paylaşımını hedefleyen Eurisy bu sayede uydu uygulamalarında yenilikçi kullanımı teşvik ediyor. Kurum kendini toplumla uzay arasında bir köprü olarak görüyor.

Sektörde 30 yılı aşkındır bulunan Eurisy, uydu tabanlı hizmetlerde (Dünya gözlemi, navigasyon uygulamaları, iletişim vd.) oldukça yenilikçi ve ihtiyaçlara yönelik çözümler için çalışıyor. Bunu çeşitli atölye çalışmaları, konferanslar ve proje ortaklıklarıyla gerçekleştirmeye teşvik ediyor. Üye kamu ve özel sektör kuruluşlarının ilgili hizmetleri geliştirilmesi için bilgi ve deneyim paylaşımı sağlanıyor.

Kaynak
yeniakit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu