Haberler

Türkiye, 100 Km Uzay Sınırını Aşacak Bir Roket Ateşleyecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Delta V tarafından üretilecek roketin yaz sonunda ateşleneceğini ve 100 kilometrelik uzay sınırını aşacağını açıkladı.

Türkiye’nin uzay çalışmaları konusundaki planlarına ilişkin yeni açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin “uzay limanı” ve büyük roketler için şirketler ile görüşme halinde olduğunu belirtirken; “Yaz sonu 100 km sınırı aşacak roketi ateşleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bloomberg HT’ye konuşan Bakan Varank, 100 kilometrelik uzay sınırını aşacak hibrit motorlu ilk roketin test atışlarına mart ayında başlanacağını ve testlerin yıl boyunca devam edeceğini ifade ederken, “Bu yaz sonunda inşallah 100 kilometre dediğimiz uzay sınırını aşacak roketimizin ateşlemesini Delta V şirketimiz yapacak” şeklinde konuştu.

Türkiye, uzay sınırını aşacak roketi Sinop’tan fırlatacak

Türkiye’nin uzaya büyük yükler taşıyacak roketlerin geliştirilmesi için bu roketlerin ateşleneceği uzay üssünün kurulması için diğer ülkeler ile görüşme halinde olduğunu belirten Bakan Varank, bu ay itibarıyla testlerine başlanacak roket için ise, “Türkiye’den, muhtemelen Sinop’tan ateşlemesi yapılacak ve uzay sınırını aşacak” dedi.

Kaynak
webtekno

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu