Haberler

Taarruz helikopteri: T629

TUSAŞ tarafından geliştirilen insansız ve elektrikli tarruz helikopteri T629’ın ilk prototipine dair fotoğraflar ve video sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. 6 ton ağırlığa sahip helikopter savaş gemilerinde de kullanılabilecek.

Türk Havacılık ve uzay Sanayii (TUSAŞ), T129 ATAK’ın gelişmiş, insansız ve elektrik motoruyla yol alabilen yeni bir taarruz helikopteri T629 üzerinde çalışıyor.

Elektrikli ve insansız T629 Taarruz Helikopteri’nin ilk prototipi tanıtıldı. Dört pale sahip helikopter kokpitinde pilot yerine elektrik motorunu besleyecek aküler taşıyacak.

Savaş gemilerinde kullanılabilecek

Savunma uzmanlarına göre, T629’un özellikle Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için faydalı olacağı düşünülüyor. Kısa bir süre içerisinde envantere alınması planlanan TCG ANADOLU gemisi için helikopter platformu ihtiyacı olan Türk Deniz Kuvvetleri’nin, T629 ile bu ihtiyacının önemli bir kısmını giderebileceği öngörülüyor.

6 ton ağırlıkta olacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından halihazırda yürütülen üç taarruz helikopteri projesinden bir tanesi olan T629 sayesinde, Türkiye, 5 tonluk T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile 10 tonluk Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri arasında bir ara platforma sahip olacak.

Azami 6 ton ağırlığında olacağı bilinen T629 Taarruz Helikopteri, ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile benzer bir dış görünüşe sahip olacak. T129 ATAK’tan bir ton daha ağır olan T629’un daha fazla mühimmat (özellikle 20mm’lik top mühimmatı) ve sensör kapasitesi bulunacak.

Kaynak
Haber Aero

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu