Haberler

SpaceX dünyanın en güçlü roketi olan Falcon Heavy’i, üç yıl sonra tekrar ateşledi

Nasa’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezinden 9:41’de fırlatılan roket , ABD ordusu için USSF-44 adlı gizli bir görevde kullanılacak olan uydular taşıyordu.

2018 yılında Elon Musk Tesla Roadster aracını Falcon Heavy ile uzaya göndererek büyük beğeni toplamıştı. Araç güneşin etrafında Mars’ın yörünge yoluna kadar uzanan dikdörtgen bir yol izliyor.

SpaceX’in görevlerinin büyük çoğunluğu Falcon Heavy’nin güçlendirilmiş gücünü gerektirmediğinden roket 2019’dan beri fırlatılmamıştı. SpaceX’in güç kaynağı Falcon 9 roketi ise sadece bu yıl şimdiye kadar 50’ye yakın görev gerçekleştirdi.

ABD ordusunun Uzay Sistemleri Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ana güçlendirici planlandığı gibi, okyanusa bırakıldı. Bununla birlikte, iki yan güçlendirici, Florida kıyı şeridine yakın yer istasyonuna senkronize bir şekilde başarılı iniş yaptı.

SpaceX roket güçlendiricilerinin üçünü de başarılı bir şekilde tekrardan kullanılmak üzere yeryüzüne indirmeye çalışsa da bu noktada başarıya ulaşmış değil. Nisan 2019 görevinden sonra, iki yan güclendirici yer istasyonlarına tam olarak senkronize bir iniş yapmayı başardı ve roketin ana güçlendiricisi denizde seyreden bir platforma indi. Gelen sert dalgalar ana güçlendiriciyi devirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu