Haberler

Ses hızını aşan ilk insan hayatını kaybetti!

Ses hızını aşan ilk insan olarak tarihe geçen ABD Hava Kuvvetleri’nden emekli Tuğgeneral Charles ‘Chuck’ Yeager 97 yaşında hayatını kaybetti.

Victoria Yeager, eşi Emekli Tuğgeneral Charles ‘Chuck’ Yeager’in ölüm haberini Twitter hesabından “Derin bir üzüntü içindeyim, hayatımın aşkı General Chuck Yeager saat 21.00’dan hemen önce hayata gözlerini yumdu. İyi yaşanmış inanılmaz bir hayat, Amerika’nın en iyi pilotu, güç, macera ve vatanseverlik mirası sonsuza dek hatırlanacak” mesajıyla duyurdu.

Yeager 14 Ekim 1947’de, henüz 24 yaşındayken, Bell X-1 roket uçağı ile havacılığın kilometre taşı olarak görülen ses bariyerini aştı ve bu bariyeri aşan ilk insan olarak tarihe geçti.

1968’de yapılan bir söyleşide Yeager ses hızını aştığı uçuş ile ilgili, “Tabii, endişeliydim. Hakkında fazla bilmediğin bir şeyle dalga geçerken, endişelenmek gerekir. Ama bunun işinizi etkilemesine izin vermiyorsunuz” demişti.

Pilotluk kariyerine uçak tamir teknisyeni olarak başlayan Yeager, İkinci Dünya Savaşı sırasında savaş pilotu oldu. Savaş sürerken Nazi’lere karşı olağanüstü başarılar gösteren Yeager, liderlik ettiği ekip ile bir günde beş savaş uçağının düşürülmesi ile de tarihe geçmişti.

Toplamda 60 yıla yakın uçan Yeager, 2002 yılında 79 yaşındayken dahi X-15 roket uçağı ile uçuşlarına devam ediyordu.

Kaynak
sputniknews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu