Haberler

Rocket Lab, güçlenmeye devam ediyor

Rocket Lab bir sonraki Electron roketi misyonunda, yeni ısı kalkanını test edecek. Kasım ayında kurtarma paraşüt sisteminin birinci evresini muvaffakiyetle tamamlayan Yeni Zelanda’lı şirket, tekrar kullanılabilir Electron roketini ikinci kere fırlatacak.

To Running Out of Toes ismindeki misyonda, yörüngeye iki takımyıldız uydusu gönderilecek. Uydular roketten ayrıldıktan sonra, geminin güçlendirici kısmı, gezegenin yüzeyine geri dönmeye başlayacak. Bu noktada Rocket Lab, evvelki bulgularını doğrulamayı ve Electron’u 4.352 Fahrenheit derece sıcaklıklardan korumak için tasarladığı yeni ısı kalkanını muvaffakiyetle kullanmayı hedefliyor.

Rocket Lab, Electron’un gücünü ikinci sefer kanıtlamak istiyor:

Roket inişe geçtiğinde birinci evvel inişi yavaşlatmak için drogue (inişte ekstra frenleme için kullanılır) paraşüt açılacak. Akabinde roket okyanus yüzeyine yaklaştığında dairesel bir paraşüt daha devreye girecek.

Her şey plana nazaran giderse, bir gemi roketi Yeni Zelanda’daki Mahia Yarımadası‘ndaki Rocket Lab’s Complex 1‘in kıyısından yaklaşık 403 mil açıkta roketi karşılayacak.

Gerçekleşecek test ile alakalı açıklama yapan Rocket Lab CEO’su Peter, “Electron’u uzaydan başarılı bir formda geri getirebileceğimizi kanıtladık. Artık sıkıntı, yine giriş bilgilerini ikinci sefer doğrulamak ve başlatmamızı, yakalamamızı ve tekrarlamamızı sağlayacak gelişmiş sistemleri tanıtmaya başlamakla ilgili” dedi. Isı kalkanı testi ile en büyük rakibi SpaceX’e karşı rekabet avantajını güçlendirmeyi amaçlayan Rocket Lab, planlarını uygulamaya devam ediyor. 

Kaynak
teknoloji pusulası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu