Kurtarma

MODEL ROKET PARAŞÜT DİKİMİ

Model roketin çok fazla dikkat edilmeyen ancak en önemli parçalarından biri olan model roket paraşüt dikimi konusunu sizlere anlatmak istiyoruz(Paraşüt tasarımı ile ilgili yazıya ulaşmak için linke tıklayınız). Paraşüt  dikimi konusunda ihtiyaç duyacağınız temel malzemeler şunlardır

  1. Kumaş (Kumaş seçimi yaparken gökyüzünde rahat görünmesi için mavinin zıt rengini veya zıt renge yakın renkleri tercih etmeniz tavsiye olunur.)
  2. İpler

Paraşüt için lazım olan malzeleri temin ettikden sonra paraşüt tasarımına başlayabiliriz:

  • Paraşüt kumaşlarının  ölçülerini belirleyin(Paraşüt kumaşın ölçülerinin nasıl olması gerektiği konusunda paraşüt tasarımı yazımıza göz atabilirsiniz.)
  • Paraşütünüzü kaç parçadan oluşturmak istiyorsanız o sayıda kumaş elde edin.
şekil 1
  • Bir sonraki adım oluşturduğumuz kumaş parçalarının her kenarını içeriye doğru ( şekil 1 ) katlamak (katlarken dikkat etmeniz gereken nokta paraşüt alanından eksiltmeden katlamaktır bu yüzden kumaşları keserken, kenarlardan bir parça büyük kesmenizi tavsiye ederim) .Katladığınız kenarları sabitlemek için iğneden veya kolay sökülebilen dikişlerden(teyelleme) faydalanabilirsiniz . Sonrasında ise dikim yerinden kumaşı dikebilirsiniz.
  • İplerin dikimini yaptıktan sonra  paraşüt kenarları ( şekil 2 ) gibi görünmeli. Bu hale geldikten sonra artık parçaları yan yana dikerek paraşütümüzü ana hatları ile oluşturmak kalıyor.
şekil 2
  • Kumaşları bu ( şekil 3 ) gösterildiği gibi karşılıklı bir araya getirip(şekil 3′ de beyaz ve kırmızı iki renkte kumaş kullanılmış) tüm kenar boyunca hizalı bir biçimde durması için yapışkan bantlardan faydalanabilirsiniz daha sonrasında ise  zikzak yapılarak iki kumaş kenar boyunca birbirine dikilir. Bütün parçalara aynı işlemler uygulanır.( Şerit kullanılmasının sebebi kumaşın dikişi daha rahat tutması ve yapışkan bant yerine  iki kumaşı birbirine sabitlemek)
şekil 3
  • Paraşüt tasarımı yaparken üst tarafta ufak bir boşluğun olmasını isteriz çünkü paraşüt içine dolan  hava buradan çıkarak paraşüte bir miktar stabilite kazandırırve paraşütün yere daha düzgün inmesine yardımcı olur. Bu deliği oluştururken yapmanız gereken temel  paraşüt çapınızın  % 10-15 gibi bir miktar bırakmak olacaktır. Deliği oluşturmak istediğiniz karşılıklı parçaların arasında şekildeki gibi bir miktar boşluk bırakarak oluşturabilirsiniz.
  • Paraşütlerinizin iplerinin uzunluğunun ne kadar olması gerektiği konusunda :

Toplam ip uzunluğu = paraşüt temel çap * 2.25

  • Paraşüt iplerinin paraşüte nasıl bağlanacağı konusuna gelince farklı yöntemler mevcut isterseniz ipleri (şekil 5) gibi direk paraşüte dikebilirsiniz. Halka şeklinde kumaşlar oluşturup onlardan faydalanabilirsiniz(şekil 6) veya kuş gözü gibi delikler açarak buralardan paraşüt ipleriniz bağlayabilirsiniz.

Bütün işlemleri yaptıkdan sonra paraşüt aşağıdaki gibi görünmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu