Haberler

İngiltere hükümeti, OneWeb’i satın aldı

2012 yılında kurulan OneWeb, geçtiğimiz haftalarda iflasını ilan etmişti. Ancak İngiltere hükümeti, küresel uydu iletişim şirketi OneWeb’in satın alınmasının tamamlandığını duyurdu.

İngiltere hükümeti, küresel uydu iletişim şirketi OneWeb‘in satın alınmasının tamamlandığını duyurdu. 2012 yılında kurulan ve hem Birleşik Krallık’taki hem de ABD’deki tesislerinde en son uydu teknolojisini geliştiren OneWeb, geçtiğimiz haftalarda iflasını ilan etmişti. Ancak şimdiki anlaşmayla OneWeb, hedefine ulaşmak için borç veya öz sermaye yoluyla 1,25 milyar dolar daha arayacak.

OneWeb’in bu süreçte Elon Musk ve Jeff Bezos liderliğindeki girişimler de dahil olmak üzere iyi finanse edilen rakiplerle karşılaşacağını söylemek mümkün. Ancak yeni anlaşma, OneWeb’i bir şans daha vermiş gibi duruyor ve şirketin bu şansı iyi kullanması gerekiyor. 

Hedef, 2022’ye kadar yörüngede 650 uyduya sahip olmak

Starlink projesinin şu anda gerçekleştirmeyi çalıştığı hedefin ilk fikri aslında OneWeb tarafından ortaya atılmıştı. Buna rağmen uzayda 74 uydusu bulunan OneWeb’e karşılık Starlink’in 800 uydusu bulunuyor. Ancak uzay endüstrisi danışmanlık şirketi olan Quilty Analytics’te analist olan Chris Quilty, OneWeb’in reenkarne edilmiş haliyle ticari müşterilere odaklanmasını artıracağını ve rekabet etmesine yardımcı olacağını söylüyor.

OneWeb, 17 Aralık’ta 36 uydu daha fırlatmayı planlıyor ve küresel kapsama alanı için 2022’ye kadar yörüngede 650 uyduya sahip olma hedefini tamamlamak için önümüzdeki yıl fırlatmaları hızlandıracağını belirtiyor.

Kaynak
webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu