Haberler

Falcon 9′ un Rakibi

Rocket Lab, roket planlarını açıkladı

Rocket Lab, roket planlarını açıkladı

Rocket Lab8 ton yük kapasitesine sahip olacak roket planlarını açıkladı. Yeni roket tekrar kullanılabilirliği ile dikkat çekiyor. Uzay şirketi, yine kullanılabilir askeri Electron’dan daha büyük yükler taşıyabilen bir roket geliştiriyor. 131 fit yüksekliğindeki Neutron fırlatma aracı, emsallerine oranla iki kat daha büyük ve kaldırma kapasitesi açısından daha güçlü olacak.

Mega takımyıldızlar için küçük uyduları taşımak için kullanılacak roket, Electron’un 660 lbs’sine kıyasla, düşük Dünya yörüngesine 8 metrik ton taşıyabilecek. Neutron ayrıyeten SpaceX‘in Falcon 9 güçlendiricisi ile birebir formda bir okyanus platformuna inebilen ve büsbütün tekrar kullanılabilir birinci etaba sahip olacak.

Neutron, geleceğin roket teknolojisini benimseyecek

Rocket LabNASA Wallops Uçuş Tesisi’nde bulunan Virginia’nın Orta Atlantik Bölgesel Uzay Limanı’ndaki mevcut fırlatma rampasını kullanarak roketin 2024 yılına kadar birinci uçuşunu süratli bir biçimde izlemeyi planlıyor. Ek olarak Lab, ABD’de Neutron’un uygun ölçekte monte edileceği yeni bir fabrika da inşa edecek.

Yeni roketin, mega uydu takımyıldızlarının geleceği göz önünde bulundurularak tasarlandığı söz ediliyor. Rocket Lab’ın kurucusu ve CEO’su Peter Beck yeni geliştirilen roket ile ilgili şöyle dedi;

“Daha büyük yük kapasitesi. Çok sayıda küçük uyduyu kümeler halinde belli yörünge düzlemlerine götürebileceK. Ve devasa projeleri “inşa etmek için daha amaçlı bir yaklaşım” oluşturabileceği manasına geliyor.”

Takımyıldızlara olan talep, uydu ağlarının daha uygun seyrüsefer sağlaması gerektiğinden dolayı artışta. Kırsal alanlarda bağlantı sağlaması da bu talebin en değerli etkeni. Neutron’un kaldırma kapasitesi, 2029‘a kadar fırlatılacak tüm uyduların yüzde 98‘ini oluşturuyor

Kaynak
Teknoloji pusulası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu