Haberler

Chang’e 5 dönüş yolculuğuna başladı

Çin’in yolladığı insansız hava aracı, aydan aldığı numunelerle birlikte, üç günlük dönüş yolculuğuna pazar günü başladı. Getirilecek numuneler, 44 yıldan sonra ilk olma özelliği taşıyor.

Geri dönüş kapsülünün, uzay aracından ayrıldıktan sonra Kuzey Çin’deki İç Moğolistan bölgesine paraşütle inmesi bekleniyor. Materyal, Sovyetler Birliği’nin 1976’daki Luna 24 araştırmasından bu yana ilk getirilen malzeme olacak.

Çin’in Chang’e 5 uzay aracı

Geminin iniş aracı, bu ayın başlarında, antik volkanik faaliyet alanı olduğuna inanılan bir alan olan Mons Rumker adlı bir oluşumun yakınına indi ve yaklaşık 2 kilogram numune topladı. Kayalar ve diğer numuneler, hem ayın kabuğuna delik açılarak hem de doğrudan yüzeyden elde edildi. Daha önce ABD’nin ve Sovyetlerin elde ettiği numunelerden milyarlarca yıl daha genç oldukları tahmin edilen örneklerin ayın ve güneş sistemindeki diğer cisimlerin tarihine dair önemli bilgiler sağlaması umut ediliyor. 

Çin’in getireceği örneklerin bir bölümünü, daha önce ABD ve Sovyetler Birliği’nin de yaptığı gibi diğer ülkelerle paylaşması bekleniyor.

Kaynak
sputnik news

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu