Haberler

ASELSAT, ABD’ye Gönderildi

ASELSAN tarafından geliştirilen bileşenlerin İTÜ tarafından geliştirilen platforma entegre edilmesi oluşturulan ASELSAT, SpaceX’in Falcon-9 roketiyle alçak dünya yörüngesine fırlatılması için ABD’ye gönderildi.

ASELSAN tarafından geliştirilen ASELSAT 3U Küp Uydusu, bu ay içerisinde Dünya’nın yörüngesine gönderilecek. 14 Ocak tarihinde SpaceX’in Falcon-9 roketiyle yörüngeye gönderilecek olan uydu, ABD’ye gönderildi.

ASELSAT, kamera görev yükü ile optik görüntü elde edecek. Elde edilecek olan bu optik görüntü, X-Bant aşağı hat alt sistemi aracılığıyla yer istasyonuna indirilecek. Buna göre sayısal kart görev yükü üzerinde bulunan radyasyon dozimetrisi ve sıcaklık sensörüyle uzay ortamı hakkında istatistiksel veri toplayacak.

ASELSAT Küp Uydu Projesi ile birlikte, şirket tarafından geliştirilen X-Bant vericinin yörüngedeki görevi sırasında doğrulamasının gerçekleştirilmesi ve ASELSAN ürünlerine tarihçe kazandırılması da bekleniyor.

ASELSAT’ın fırlatılacağı SpaceX’in Falcon-9 roketi, SpaceX’in internet sitesinde yer alan bilgilere göre toplamda 102 kez fırlatıldı ve 63 kez iniş yaptı. SpaceX tarafından tasarlanan ve üretilen iki aşamalı Falcon-9, dünyanın yörüngesel sınıftaki ilk yeniden kullanılabilir roketi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu